Sbor Dobrovolných Hasičů

Mukařov u Malé Skály

       Na začátku roku 2020 jsme obdrželi příslib od starosty Obecního úřadu na finanční podporu k rekonstrukci bývalých toalet u požární nádrže. Již od začátku jsme věděli, že kvůli dezolátnímu stavu, které nejenže vypadalo otřesně ale bylo i zdraví ohrožující nebude možné nic zachránit či využít, nám potvrdil i přizvaný odborník. Celé torzo stavby se tudíž muselo strhnout až po základní desku, kterou jsme chtěli vystužením zachovat.

2020 02 24 15 48 55 HDR

Na základovou desku se měla svařit ocelová konstrukce, boční strany a střecha smontována trapezovým plechem. Po konzultaci mezi členy byl tento plán zamítnut a vypracována varianta zděné stavby. Vše bylo projednáno s odborníkem, se starostou OÚ a schváleno.

Koncem ledna jsme se sešli na místě stavby a zhotovili předběžný plán postupu.

V únoru se za velkého počtu členů začal bourat stávající objekt. Tou dobou už jsme ale začali tušit potíže s nadcházejicí pandemií a zákazem většího počtu lidí na akcích. Další problém nastal, že pouze ohlašovací právo na stavební úřad nestačí, začal se schánět tedy člověk, který nám plány vypracuje. Po dlouhé době se našel projektant který vše vypracoval.

Po dlouhém čekání a přepisováním plánů jsme dostali od stavebního úřadu povolení.

V té době již bylo jisté, že se kvůli pandemii nemůže uskutečnit každoroční dětské odpoledne, tak byl veškerý volný čas věnován výstavbě a zvelebení u nádrže pro další roky.

Starosta obce nám nechal rychle dovézt potřebný materiál který jsme měli již spočítaný a sepsaný. Bohužel povolená práce pouze v šesti členech a v rouškách začla celou stavbu značně omezovat.

 

V první řadě bylo nutné zpevnit základovou desku. Pomoc malého bagru jsme uvítali při vyhrabání zeminy kolem desky kvůli základům. Následovalo vybetonování základů a položení ztraceného bednění, poté byla celá deska zesílena roxory a větší vrstvou betonu.

IMG 20200412 100717

Po vyzrání betonu začla výstavba tvárnicemi porfix. Za dva víkendy bylo v počtu tří až čtyř členů vystavěno. Drobné úpravy a bednění na věnec se dělal průběžně, jak kdo měl čas a stále nás omezoval zákaz covidu. Vylití věnce nám zabralo celé odpoledne a zase se muselo čekat na vytvrdnutí. V říjnu jsme položili podzednice, trámy, bednění, oplechování a krytinu. Štuk a nátěr venkovních zdí bylo to poslední, co jsme mohli ještě stihnout. Poslední prací před zimou bylo srovnání terénu kolem stavby.

 

 Za tento rok bylo na této akci odpracováno 841 hodin, z toho 125 hodin nečlenové sboru.

V této ne zrovna lehké době jsme rádi, že se povedlo to co je. Nemohli jsme svolávat brigády ve větším množství lidí, než bylo povoleno. Věříme, že kdyby nenastala tahle situace, mohlo být dokončeno vše. Pokud se uvolní ještě nějaké finance budeme rádi pokračovat.

2020 09 11 09 30 10 HDR

 

Nemůžeme poděkovat všem kteří nám moc pomohli, ale velký dík starostovi M.Rezlerovi a M.Štichovi, bez kterých by se ani nezačlo budovat, M.Jandovi za plány, M.Charvátovi za dodání elektra, všem co donesli vlastní nářadí a techniku a všem co přišli pomoct.  

 

 

2020 11 14 15 52 29 HDR

 

 

 

 

Z.Pivrnec - jednatel