Sbor Dobrovolných Hasičů

Mukařov u Malé Skály

JAK PŘEDEJÍT MOŽNÉ POKUTĚ ZA NEOPRÁVNĚNÉ PŘÍVOLÁNÍ SLOŽEK HZS ČESKÉ REPUBLIKY

Jak je již v dnešní době běžné, zpětně posuzovat oprávněnost využití služeb, které jsou hrazeny ze státních fondů a případnou náhradu jejich využití, tak se toto děje v některých případech využití složek HZS České republiky.

Zde je několik příkladů, jak této eventualitě předejít:

PÁLENÍ KLESTÍ, LISTÍ, SUCHÉ TRÁVY A STARÉHO NÁBYTKU atd.:

Je zákonem stanoveno, že jakékoli pálení, které je větší, než běžný ohníček na opékání buřtů se má předem elektronicky nahlásit na oficiálních stránkách HZS daného kraje, kde je pro tento účel vytvořený formulář. Nejde již jen říct o tom některému členovy z místní jednotky SDH, jak se to dělávalo.

Důvod je velmi jednoduchý. Hromada listí 1m x 1m vyprodukuje dostatečné množství kouře, aby to z větší vzdálenosti vypadalo, jako hořící dům. Z největší pravděpodobností se najde občan, který to považuje za požár a nahlásí to. Pokud je řádně nahlášeno pálení, tak se ověřuje před vysláním složek HZS, jestli to není předem nahlášené pálení.

ZABOUCHNUTÉ DVEŘE DO BYTU:

Často se stává, kdy při obyčejném zabouchnutí dveří, kde není nikdo v ohrožení, si lidé zavolají Hasiče na otevření dveří .Místo zavolání Nonstop klíčové služby, která je v dnešní době dostupná v každém okrese.

Problém nastává až po zásahu Hasičů, pokud je daný výjezd vyhodnocen, jako planý poplach. Nejen že majitele stojí nějaké peníze oprava (výměna) zámku a dveří, ale může mu být naúčtován výjezd jednotky HZS, jako neoprávněný.

VČELÍ ROJ NA ZAHRADĚ, BALKONU A PODOBNÝCH MÍSTECH:

V těchto případech se až tak nejedná o oprávněnost povolání Hasičů, ale spíše jde o včely samotné.

V převážné většině zásahů u včelího roje, se používá motorový vysavač, který celý roj nasaje, rozseká a tím celý roj zahubí.

Zde bych apeloval na rozvážení dané situace a pokud by nehrozilo bezprostřední ohrožení, tak bych volil povolat Včelaře, kteří umějí roj odchytit, bez jeho likvidace.